Biologiczne oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością. Mają jednak określone wady i zalety, a także swoją własną specyfikę działania. Co więc koniecznie warto o nich wiedzieć?
Oczyszczalnie biologiczne to naturalny sposób na neutralizację ścieków. Te ostatnie są w tym przypadku kierowane do tzw. osadnika wstępnego, w którym znajdują się bakterie beztlenowe. Dzięki nim są one rozkładane i neutralizowane, choć jest to tylko wstępna faza oczyszczania. Następna zachodzi w tlenowej części zbiornika, w której ścieki są napowietrzane i stają się finalnie na tyle „czyste”, że uzyskuje się z nich wodę gospodarczą. Jest ona oczywiście niezdana to spożywania, jednak można wykorzystać ją do różnego rodzaju prac ogrodowych.
Taka oczyszczalnia ma oczywiście kilka zalet i jedną z największych jest ekologia. Aby bowiem oczyścić ścieki, nie trzeba korzystać z potencjalnie szkodliwych dla środowiska preparatów chemicznych. Za cały proces odpowiadają bakterie beztlenowe.
Wśród wad należy wymienić przede wszystkim wysoki koszt zakupu. Nawet wielokomorowe zbiorniki na ścieki o dużej powierzchni są w praktyce zdecydowanie tańsze, co sprawia, że wielu inwestorów decyduje się właśnie na nie.
Wadą jest także przestrzeń, która niezbędna jest do montażu. Tak naprawdę cały system musi być umieszczony na dość dużym areale tak, aby oczyszczanie ścieków było skuteczne. Niestety nie każdy inwestor ma do dyspozycji tak duży metraż, co sprawia, że zbiorniki betonowe mają kolejną przewagę nad oczyszczalniami biologicznymi.
Jak widać biologiczne oczyszczalnie mają określone zalety, ale także i wady. Z tego też powodu nie zawsze są zalecane i nie zawsze jest też możliwość ich wyboru. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się tradycyjne i trwałe szamba betonowe, które mamy w naszym asortymencie produktowym. Serdecznie zachęcamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej.
Zobacz również: Jak dobrać wielkość szamba?