Nie w każdym przypadku sieć kanalizacyjna jest opłacalna lub możliwa do doprowadzenia do domu. W takim przypadku najlepszą możliwością jest wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie, które umożliwia sprawne odprowadzanie ścieków na zewnątrz budynku. Jak jednak wygląda budowa przydomowej oczyszczalni oraz czy do jej budowy są wymagane specjalne pozwolenia?
Jak wiadomo, na niektóre prace budowlane musimy posiadać niezbędne zezwolenia i dokumenty. Jeżeli chodzi o budowę i eksploatację oczyszczalni, nie jest inaczej. Dużą rolę grają tutaj jednak liczby. Warto zacząć od tego, iż budowa oczyszczalni do 7,5m³/dobę nie wymaga pozyskania pozwolenia na budowę. Jednak musi być ona zamontowana przy domu, który dobowo wytwarza nie więcej ścieków niż wskazana wielkość. Przed rozpoczęciem budowy musimy jednak wypełnić druk zgłoszenia robót budowlanych oraz druk poświadczający o możliwości dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zgłoszenia te należy dostarczyć na co najmniej 21 przed planowaną budową. Jeżeli nie otrzymamy sprzeciwu, możemy rozpocząć prace budowlane. W przypadku oczyszczalni o większej wydajności wymagane jest posiadanie niezbędnych zezwoleń.
Zobacz również: Jakie są różnice między szambem betonowym a ekologicznym?
Budowę oczyszczalni zaleca się wykonywać od wiosny aż do jesieni, ponieważ wówczas znacznie łatwiej można wykonać prace ziemne. Warto rozpocząć budowę możliwie najbliżej domu, jednak minimum 3m od drzew oraz 15m od studni. Oczyszczalnia ścieków jest systemem, który rozdziela substancje lekkie oraz części stałe. Inwestycja w tego typu instalację może wydawać się kosztowna, jednak z całą pewnością zwróci się ona po kilku latach. Jest to wygodne, ekologiczne i tanie w eksploatacji rozwiązanie, które wybiera wiele osób. Warto wspomnieć również, że użytkownicy tego typu oczyszczalni nie muszą systematycznie wywozić ścieków. Pamiętajmy jednak, że oczyszczalnia musi zostać dobrze wykonana, by spełniała prawidłowo swoje zadanie i była bezpieczna.