Standardy, które musi spełniać zbiornik na gnojówkę, reguluje artykuł osiemnasty ustęp pierwszy ustawy z 10 lipca 2007 roku o nawozach i nawożeniu (Dz. U z 2015 r., poz. 625). Mówi się w nim o trzech rodzajach gospodarstw:
W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej tym wymogom.
Mianem gospodarstw wielkotowarowych określa się gospodarstwa, prowadzące chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 sztuk. Są to również hodowcy, prowadzący hodowlę świń o wadze ponad 30 kg powyżej 2 000 sztuk oraz hodowlę 750 sztuk macior. Są oni zobowiązani do przechowywania gnojówki w szczelnych i zamkniętych zbiornikach. Pojemność tych zbiorników powinna umożliwić zgromadzenie w nich minimum czteromiesięcznego zapasu produkcji nawozów. Ponadto prawo nakłada na właścicieli gospodarstw wielkotowarowych obowiązek zagospodarowania co najmniej 70 % gnojówki na użytkach rolnych gospodarstwa.
Kolejnym typem gospodarstw są gospodarstwa inne, niż wielkotowarowe, czyli mniejsze. W ich przypadku przepisy brzmią podobnie; gnojówka musi być przechowywana w szczelnych, zamkniętych zbiornikach, w których musi zmieścić się zapas co najmniej czteromiesięcznej produkcji tego nawozu. W naszej ofercie znajdą Państwo wysokiej jakości zbiorniki na gnojówkę w różnych rozmiarach. Nasze zbiorniki, zgodnie z wymaganiami, posiadają nieprzepuszczalne dno oraz ściany, a także szczelne przykrycie oraz wylot wentylacyjny. W gospodarstwie muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od budynków inwentarskich, aby ograniczyć ich uciążliwość zapachową oraz w miejscu zacienionym i bezwietrznym. Powinny być także chronione przed działaniem czynników atmosferycznych. Najlepiej umiejscowić je na równej powierzchni, niezalewanej przez deszcze i zabezpieczyć ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,8 m.
Zobacz również: Jakie są wymagania dla zbiorników na gnojówkę?
W gospodarstwach OSN wymagania, dotyczące zbiorników na gnojówkę, nie są uzależnione od liczby utrzymywanych zwierząt. Zgodnie z ich treścią, gnojówkę należy przechowywać tak, by wycieki nie przedostawały się do gruntu. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych, pojemność tych zbiorników musi odpowiadać minimum sześciomiesięcznej produkcji nawozu.
Na koniec warto zaznaczyć, że na zbiorniki na gnojówkę o pojemności do 25 m3 nie jest wymagane pozwolenie. Chęć ich budowy należy jedynie zgłosić do właściwego organu administracyjnego. Jeśli w terminie trzydziestu dni organ nie zgłosi sprzeciwu, można zacząć stawianie zbiornika. Jeśli natomiast zbiornik będzie pojemność powyżej 25 m3 należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.