Działki rekreacyjne w miastach i poza nimi pod pewnymi względami wyraźnie zmieniają się na przestrzeni lat. Jeszcze jakiś czas temu szambo na działce było rzadkością, podobnie zresztą jak i sama toaleta. Dziś w miejscach, w których nie mamy możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej – a w przypadku tzw. ogródków działkowych tak zwykle jest – najczęściej wybieramy zbiorniki bezodpływowe. Jakie szambo sprawdzi się na działce rekreacyjnej?
Przejdźmy od razu do rzeczy: na standardowej działce rekreacyjnej, na której wolny czas spędza zwykle kilka osób, doskonale sprawdzi się jednokomorowe szambo betonowe z atestem. Nawet jeśli od czasu do czasu na działkę zapraszamy gości (wspólny grill, ognisko, zabawa z dziećmi, czy po prostu spotkanie na świeżym powietrzu w przyjemnym zaciszu), niewielki zbiornik betonowy będzie sprawnie pełnił swoje funkcje.
Kiedy decydujemy się na budowę szamba, musimy obliczyć jego pojemność. Bierzemy przy tym pod uwagę liczbę osób korzystających z ubikacji. Średnio jedna osoba zużywa dziennie 150 l wody, dla tego też np. przykładowa 5-osobowa rodzina potrzebuje 150 l (wody na osobę) x 5 osób x 14 dni = 10,5 m3. Wartość 14 dni to czas pobytu ścieków w zbiorniku. Warto zaznaczyć, że jeśli szambo ma pojemność do 10 metrów sześciennych, wystarczy zgłoszenie chęci montażu zbiornika w odpowiednim urzędzie, nie trzeba pozwolenia na budowę wraz z projektem. Jeśli na działce rekreacyjnej możemy pozwolić sobie na pojemnik do 10 m3, to wygodniejsze rozwiązanie już na starcie.
Zobacz również: Co musisz wiedzieć o biologicznych oczyszczalniach ścieków?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami szambo powinno się znajdować we wskazanej odległości: 15 metrów od budynku, 15 metrów od studni, 7,5 metrów od granicy, 7,5 metrów od ciągów komunikacyjnych znajdujących się na danym terenie, przy czym zabudowania rekreacyjne stanowią tu wyjątek (podobnie jest z zabudowaniami jednorodzinnymi i zagrodowymi). Ze względu na to, że wymienione zabudowania są zwykle powierzchniowo mniejsze, pierwsza z wymienionych odległości od budynku wynosi 5 metrów zamiast 15 metrów, a odległość od granicy działki wynosi 2 metry zamiast 7,5 metrów.