Przydomowe oczyszczalnie ścieków są dobrą inwestycją. Mogą stanowić element niezależnego i autonomicznego domu, jednak montuje się je również w sytuacjach, gdy nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, przez co należy rozumieć, że może być ona nadmiernie oddalona od naszej działki, lub gdy właściciele nieruchomości przez którą miałaby ona przebiegać nie wyrażają zgody na budowę. Wówczas rozwiązaniem będzie albo szambo, albo właśnie oczyszczalnia ścieków.
Funkcję przydomowej oczyszczalni ścieków mogą pełnić wielokomorowe zbiorniki na ścieki. Jeśli chodzi o oczyszczalnie, to musi ona spełniać określone wymogi, szczególnie w większych aglomeracjach miejskich. Dodatkowo musimy wystąpić o pozwolenie na budowę do urzędu i oczekiwać na decyzję przed rozpoczęciem prac. Może to być w pewnym stopniu kłopotliwe. Musimy bowiem pamiętać o wszystkich niezbędnych dokumentach, więc bardzo ważne może okazać się, aby pomógł nam w tym specjalista w tej dziedzinie.
Jeśli chodzi o czas na budowę, to zaleca się, aby przydomowe oczyszczalnie ścieków budować w okresie pomiędzy wiosną a jesienią. Ciepła zima nie będzie stanowiła przeciwwskazania, jednak pogodę nie zawsze uda nam się przewidzieć, a może ona nam skutecznie pokrzyżować plany, w związku z czym zaleca się raczej, aby poczekać do wiosny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w polecanym okresie nie ma problemów z wykonaniem odpowiedniego wykopu.
Zobacz również: Jakie są różnice między szambem jednokomorowym, a dwukomorowym?
Jeśli chcemy korzystać z takiego rozwiązania w naszym domu, to najlepszą opcją będzie zdecydowanie się na kompleksową usługę. W jej zakres wejdzie zarówno zaprojektowanie naszej oczyszczalni, przygotowanie niezbędnych dokumentów, wybudowanie jej, jak i późniejsze uruchomienie i zoptymalizowanie jej pracy. Dzięki temu mamy pewność, że całość będzie działać bez zarzutu i spełni oczekiwania, jakie w tym rozwiązaniu pokładamy. Z pewnością jest to również opcja ekologiczna.