Wybór szamba jedno lub dwukomorowego zależy przede wszystkim od powierzchni działki. I tak jeśli teren, na którym ma stanąć szambo jest niewielki, wybierz zbiornik jednokomorowy. Jeśli natomiast powierzchnia działki jest większa i istnieje możliwość rozprowadzenia instalacji do parownika oraz oczyszczania ścieków, wybierz zbiornik dwukomorowy. Czym różnią się od siebie oba rozwiązania? Sprawdź w naszym wpisie!
Dostępne w naszej ofercie szambo jednokomorowe z atestem jest zbiornikiem bezodpływowym, przez co jest nieco tańsze od dwukomorowych zbiorników. Szamba takie wyposażone są w:
Nie posiadają charakterystycznej dla szamb dwukomorowych przegrody. Stanowią idealne rozwiązanie na terenach wilgotnych, na których nie ma możliwości legalnego odprowadzania wody ze zbiornika przy użyciu techniki drenażu.
Zobacz również: Jakie standardy musi spełniać zbiornik na gnojówkę?
W naszej ofercie dostępne są również nieco bardziej skomplikowane technicznie szamba dwukomorowe, nazywane inaczej przelewowymi. Wyposażone są w przegrodę przelewową, montowaną w połowie zbiornika lub w 2/3 jego długości, której zadaniem jest zatrzymanie w pierwszej komorze ciężkich i dużych zanieczyszczeń. Tam są one przesiewane, na skutek czego ścieki płynne przelewają się do drugiej komory. W przeciwieństwie do szamb jednokomorowych zbiorniki dwukomorowe posiadają dwa kominy rewizyjne. Umożliwiają one niezależny dostęp do każdej z komory. Rozwodnione ścieki z drugiej komory odprowadzane są drenażem do gruntu, dlatego do budowy takiego szamba niezbędne jest pozwolenie z gminy. Warto także pamiętać, że szamba dwukomorowe nadają się jedynie na gleby suche; na podmokłym terenie szambo będzie się samonapełniać wodą, znajdującą się w gruncie. Szambo dwukomorowe, chociaż samo w sobie droższe od zbiornika jednokomorowego, jest tańsze w eksploatacji. Częstotliwość zamawiania wozu asenizacyjnego jest bowiem przy tym rozwiązaniu mniejsza. Co za tym idzie, koszty wywozu nieczystości są dużo niższe.